lokalizacja!
Bitomat Bitcoin w Bydgoszczy znajduje się obecnie pod adresem
Zielone Arkady, Wojska Polskiego 1, 85-171 Bydgoszcz.

Kryptowaluty – czym są, jak zacząć i gdzie je kupić? 

Rynek kryptowalut z dnia na dzień cieszy się coraz większą popularnością.  Zdecydowanym liderem w tym gronie jest Bitcoin. Właśnie ta waluta  uznawana jest za cyfrowe złoto, a wpływa na to wiele powodów. Czy zakup Bitcoina nadal jest opłacalny? 

Czytaj artykuł

Aby cofnąć się do narodzin kryptowalut, należy powrócić do 2009 roku. Wówczas  osoba posługująca się pseudonimem Satoshi Nakamoto, stworzyła pierwszą cyfrową  walutę. Twórca bitcoina za główny cel obrał wykreowanie jednostki, która umożliwi  anonimowe płatności. Cały proces miał odbywać się za pomocą systemu peer-to-peer,  co pozwalało na przesyłanie oraz odbieranie aktywów bez udziału pośredników.

Czym jest Bitcoin?

Bitcoin to pierwsza w pełni niezależna i zdecentralizowana waluta cyfrowa. Jednym z  kluczowych czynników, jaki na niego wpływa, jest ograniczona podaż. Na etapie  tworzenia zaznaczono, że maksymalna liczba dostępnych bitcoinów osiągnie poziom  21 mln sztuk. Cały proces wydobycia ma potrwać do 2140 roku, a z każdym halvingiem  (czteroletni cykl) liczba bitcoinów do wykopania zmniejsza się o połowę. 

efektywność kopania bitcoin wykres
Efektywność kopania Bitcoinów powoli się zmniejsza.

Na przestrzeni lat zwiększała się za to liczba użytkowników, a to ze względu na szeroki  wachlarz możliwości. Początkowo bitcoin służył jako środek płatniczy, lecz po jakimś  czasie ludzie zaczęli dostrzegać w nim większy potencjał. Duże wahania cen  powodowały, że w krótkim terminie można było na nim sporo zyskać. Natomiast wielu  specjalistów w dziedzinach finansów pokładało nadzieje z ulokowaniem swoich oszczędności. To z oczywistych względów - uważano, że pierwsza kryptowaluta jest  towarem deflacyjnym.

Sieć blockchain 

Trudno powiedzieć czy bitcoin byłby aż tak efektywny, gdyby nie sieć blockchain. To  właśnie ten system jest niejako sercem całego procesu przekazywania informacji.  Opiera się on na zapisywaniu oraz przesyłaniu wiadomości o transakcjach  internetowych. Sieć blockchain układa każdą kolejną transakcje w blokach, które z  kolei tworzą następne części całego łańcucha. Każdy kolejny element zależy od  poprzedniego. Łańcuch bloków, bo tak potocznie nazywany jest ten system, obecnie  obsługuję również inne rynki, jak m.in. energii elektrycznej czy innego rodzaju handlu.

Czy Bitcoin jest bezpieczny? 

Mimo wielu stereotypów, bitcoin jest uznawany za niezwykle bezpieczną walutę. Na  ten fakt wpływa kilka powodów. Przede wszystkim o wiele trudniej włamać się na  portfel kryptowalutowy, aniżeli do tradycyjnego konta bankowego. Bitcoin  obsługiwany jest właśnie przez sieć blockchain, która należy do najbezpieczniejszych  form przechowywania danych. Dodatkowo cały system jest aktualizowany, co z kolei powoduje, że w każdej chwili można zmienić jego algorytm. Obecnie jest to  niepotrzebne, bo aktualny szyfr jest nie do złamania.

Zalety kryptowalut 

Główną zaletą użytkowania kryptowalut jest anonimowość. Podczas jednej transakcji  można przesłać dowolną ilość bitcoinów na inny adres, niezależnie od miejsca pobytu.  Dodatkowo można wykonać takie przedsięwzięcie bez żadnej wiedzy banków czy  instytucji państwowych. Z kolei cały proces takiego transferu jest niezwykle wygodny,  szybki, a jednocześnie nie należy do najdroższych. Istotnym elementem jest tutaj  ograniczona podaż. Większość cyfrowych walut nakłada odgórne limity wydobycia. To  powoduje większą stabilność, a także gwarancję braku dodruku bez pokrycia, jak w  przypadku pieniądza fiducjarnego.

Gdzie kupić pierwsze krypotwaluty? 

Zakup kryptowalut odbywa się na kilka sposobów. Obecnie do przeprowadzenia takich  transakcji można wykorzystać wiele form. Ich różnorodność pozwala na zakup bitcoina  w najbardziej elastyczny sposób, dopasowany do indywidualnych potrzeb. Jedną z możliwości jest przeprowadzanie wymian na giełdach kryptowalutowych. Wówczas  można zakupić krytpowaluty bez wychodzenia z domu. Kolejną z opcji jest zakup walut  cyfrowych w kantorach stacjonarnych. Jednak co raz większym zainteresowaniem  cieszą się bitomaty.

Jak przeprowadzić transakcje w bitomacie? 

Charakterystyka bitomatów wyróżnia się na tle innych form zakupu i sprzedaży  kryptowalut. Przeprowadzanie transakcji jest niezwykle proste, szybkie, a także  anonimowe (obecne prawo pozwala wykonywać anonimowe wymiany do  równowartości 1 tys. euro). Główną zaletą jest możliwość transakcji gotówkowych.  Bitomaty zazwyczaj przypominają wyglądem tradycyjne bankomaty. By sfinalizować  transfer należy wpłacić wybraną sumę pieniędzy, wybrać kryptowalutę oraz podać  adres portfela. W przypadku sprzedaży należy przesłać daną walutę cyfrową pod  wskazany adres, co pozwoli wypłacić gotówkę. Przejrzyj też opinie o bitomacie w Bydgoszczy aby zobaczyć co użytkownicy mają do powiedzenia.

wykres kurs bitocina od 2013 od 2022
Wykres przedstawiający kurs bitcoina od 2013 do 28 marca 2022 roku.

Czy warto inwestować w Bitcoina? 

Jedno z najczęściej zadawanych pytań wśród początkujących inwestorów, to zapytanie  czy zakup bitcoina jest nadal opłacalny. Najpopularniejsza cyfrowa waluta świata na  przestrzeni lat mocno zyskała na wartości. Pierwszym kursem, po jakim można było  nabyć bitcoina było 0,05 dolara. Obecna cena jednego BTC to poziomy ponad 45  tysięcy dolarów. Kryptowaluty nie należą do najstabilniejszych aktywów, lecz należy  przyznać, że w długim terminie okazują się trafioną inwestycją.

Obecna kapitalizacja  bitcoina wynosi blisko 900 miliardów dolarów, co pokazuje, jak wielkim  zainteresowaniem cieszy się ta kryptowaluta. Jeśli weźmiemy pod uwagę wykres, to w  długim terminie inwestycja w bitcoina powinna być jedną z najkorzystniejszych opcji  przechowania wartości pieniądza.

Chcesz dowiedzieć się od czego zależy kurs Bitcoina? Zajrzyj do poradnika Od czego zależy kurs BTC.


Strona Główna