lokalizacja!
Bitomat Bitcoin w Bydgoszczy znajduje się obecnie pod adresem
Zielone Arkady, Wojska Polskiego 1, 85-171 Bydgoszcz.

Jak kryptowaluty pomagają Ukrainie w walce z Rosją

Zaledwie cztery dni po rozpoczęciu wezwań do darowizn, oficjalne portfele Ukrainy przyciągnęły ponad 10,2 miliona dolarów (9,2 miliona euro). Od tego czasu zebrano blisko 100 milionów dolarów w kryptowalutach.

Czytaj artykuł

Fundusz kryptograficzny dla Ukrainy

Ukraiński rząd zrobił wszystko, aby uzyskać pomoc od społeczności kryptowalut, a wysiłki przyniosły rezultaty. Od 26 lutego, kiedy urzędnicy zaczęli tweetować wezwania do darowizn, kraj otrzymał ponad 71,66 miliona dolarów z założonego celu 200 milionów dolarów (na 31 marca).

Zaledwie cztery dni po rozpoczęciu wezwania do darowizn, oficjalne portfele Ukrainy (wtedy dwa, które później zostały połączone) przyciągnęły ponad 10,2 mln USD (9,2 mln euro). Od tego czasu zebrano blisko 100 milionów dolarów. Chobanian , założyciel ukraińskiej giełdy kryptograficznej Kuna, powiedział, że jego platforma odpowiada za 60 procent wszystkich darowizn.

Jak kryptowaluty finansują walkę Ukrainy z Rosją

W połowie marca, Ukraina wydała około 34 miliony dolarów z funduszy kryptograficznych, powiedział w rozmowie z Associated Press, Alex Bornyakov, wiceminister ds. cyfrowej transformacji kraju.

Rząd podjął również kroki, aby formalnie powitać krypto w swojej polityce. W marcu, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenskij podpisał również ramy prawne dotyczące kryptowalut.

Warto zauważyć, że dane z raportu amerykańskiego Congressional Research Service (ze stycznia) pokazują, że darowizny w kryptowalutach stanowią do tej pory blisko 1 procent rocznego przedwojennego budżetu obronnego Ukrainy.

Jak idzie z darowiznami?

Ministerstwo cyfrowej transformacji Ukrainy uruchomiło stronę internetową „Pomoc dla Ukrainy”, za pośrednictwem której można przekazać kryptowaluty na konto fundraisingowe Narodowego Banku Ukrainy. Twierdzi, że fundusze zostaną przeznaczone na krajowe programy pomocy humanitarnej i siły zbrojne.

„Nie zostawiaj nas samych z wrogiem”.

- mówi strona internetowa , przez którą napływają darowizny.

Strona zawiera również listę akceptowanych aktywów —Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Tether (USDT ERC-20), Tether (USDT TRC-20), Terra (LUNA), Solana (SOL), Polkadot (DOT), Cardano (ADA), Dogecoin (DOGE), Algorand (ALGO), Hedera (HBAR), Monero (XMR), ICON (ICX ) i Kacper (CSPR)].

Szybkie przejrzenie strony internetowej wykazało, że rząd Ukrainy przyjmuje również darowizny fiducjarne (dolary amerykańskie, australijskie i kanadyjskie, euro i funty) za pośrednictwem platformy.

„Wciąż zbieramy kryptowaluty. Wydawane są na pomoc, taką jak dzienne racje żywnościowe, kamizelki kuloodporne i hełmy”

– powiedział AFP Chobanian. Dodał, że większość darowizn to Bitcoin, Ethereum i Tether.

Jak to działa?

Jak wynika z oświadczenia zamieszczonego na stronie, społeczność krypto „nie chce stać z boku i patrzeć, jak Ukraińcy cierpią z powodu niesprowokowanej agresji Federacji Rosyjskiej”.

„Everstake to firma z siedzibą na Ukrainie. Chcieliśmy dać społeczności kryptograficznej realną opcję skutecznego działania po stronie Ukrainy, i w ten sposób uruchomiliśmy naszą inicjatywę o nazwie Pomoc dla Ukrainy” – powiedział.

Po raz pierwszy na giełdzie kryptograficznej współpracującej bezpośrednio z publicznym podmiotem finansowym jako kanał, FTX zamienia kryptowaluty otrzymane na platformie na fiat i przekazuje darowizny na rzecz Narodowego Banku Ukrainy. FTX to platforma wymiany z siedzibą na Bahamach, założona przez amerykańskiego miliardera Sama Bankman-Fried.

AFP poinformowało, że strona internetowa planuje również w przyszłości dodać niewymienne tokeny (NFT) w ramach opcji darowizn.

Na co wykorzystywane są darowizny?

Portal podaje, że datki zostaną wykorzystane „w celu wsparcia ludzi w walce o wolność”. Twierdzi, że wszystkie fundusze zebrane w ramach tego wysiłku „pójdą bezpośrednio na pomoc Ukraińcom”.

„Ukraina jest w środku katastrofy humanitarnej. Zginęły setki dzieci. Zginęły tysiące dorosłych. Ludzie będą kontynuować walkę o wolność, ale potrzebują więcej amunicji i artykułów pierwszej potrzeby" – dodaje.

Borniakow podczas internetowego przemówienia na temat „Cyfrowy opór: jak Ukraina wykorzystuje technologię do walki o wolność” zauważył, że Kuna wniosła 60 procent funduszy kryptograficznych, a pozostałe pieniądze pochodziły z kilku innych mniejszych funduszy.

Plusy i minusy

Ukraina twierdzi, że była pionierem tego  nowego źródła wsparcia finansowego. Bennett Tomlin, który prowadzi podcast Crypto Critic's Corner i bada oszustwa kryptograficzne, przyznał się do nowości, mówiąc AP:

„Z pewnością jest to pierwsze. Nigdy wcześniej nie widzieliśmy, aby suwerenny naród finansował swoje wysiłki obronne w krypto. Dowodzi to wielu argumentów dotyczących kryptowalut”.

Ogólnie rzecz biorąc, szybkość, z jaką można uzyskać dostęp i wykorzystać krypto, była dobrodziejstwem dla ukraińskiego wysiłku wojennego, powiedzieli urzędnicy. Jednak po początkowym skoku datków, darowizny zmniejszyły się. Jednak Ukraińcy mają nadzieję uzyskać większe wsparcie.

Istnieje również argument, że fundusze kryptograficzne nie mogą być łatwo zamknięte lub przerwane przez zakłócenia na granicach lub zakłócenia sieci, ponieważ nie ma jednego podmiotu odpowiedzialnego za krypto, który ktoś mógłby przejąć.

Ukraiński adwokat ds. kryptowalut Artem Afian, który był zaangażowany w opracowywanie przepisów, powiedział, że dążenie tego kraju do sformalizowania ram kryptowalut może sprawić, że inni zobaczą, że

„praca z kryptowalutami może być oficjalna, przejrzysta i dobrze zarządzana”.

Z drugiej strony, rośnie liczba oszustw kryptograficznych. Hilary Allen, profesor na Wydziale Prawa Amerykańskiego Uniwersytetu, powiedziała, że darczyńcy powinni uważać na drobne szczegóły, w tym: kto otrzyma krypto i kto będzie nimi zarządzał.

Rosja wykorzystuje krypto w celu obejścia sankcji

Z drugiej strony, Rosja wykorzystuje kryptowaluty w celu obejścia sankcji, powiedziała 22 marca szefowa Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde. Nie podała szczegółów, ale wskazała na rosnące wolumeny globalnych transferów rubli do kryptowalut. W marcu Binance i CoinBase zaczęły ograniczać niektóre swoje usługi w Rosji, ale mimo to pozostają na rynku.

Afian zaalarmował również, że „skażone aktywa” staną się darowizny dla Ukrainy. Byłby to majątek uzyskany w wyniku oszustw i działalności przestępczej lub nielegalnej. Zauważył jednak:

„Porównując teraz zagrożenia i korzyści dla Ukrainy – Ukraina wykorzystuje każdy grosz, każdą szansę, aby wesprzeć ludzi i armię, więc nie jest to czas, w którym Ukraina może wybierać”.

Ale pomimo ryzyka, Chobanian jest optymistą.

„Kiedy wygramy wojnę, odbudujemy Ukrainę za pomocą blockchain. Wszystkim nam pomogło krypto” – powiedział.

Ludzie za inicjatywą

Inicjatywą „Pomoc dla Ukrainy” kieruje ministerstwo cyfrowej transformacji Ukrainy, giełda kryptowalut FTX oraz ukraińska Everstake. Zweryfikowali to również na Twitterze Mychajło Fiodorow, minister cyfrowej transformacji Ukrainy i Siergiej Wasylczuk, założyciel Everstake.

„Kupujemy wiele rzeczy, które każdego dnia ratują życie, a także powstrzymują agresję” – powiedział Chobanian AP.

Wyjaśnił, że chociaż nie otrzymuje zapłaty za swoją pracę, niektóre fundusze są wymieniane za pośrednictwem kuny.

Michael Chobanian, założyciel Kuny

Trzydziestosiedmioletni Michael Chobanian jest założycielem pierwszej agencji Bitcoin w Europie Wschodniej i krajach Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP), jak pokazuje jego profil na LinkedIn. Ma doświadczenie w ekosystemach blockchain od 2011 roku.

Chobanian założył Kuna and Bitcoin Foundation Ukraine (BFU) w marcu 2014.

Kuna jest pierwszą agencją Bitcoin na Ukrainie i w Europie Wschodniej. Jest również jednym z organów założycielskich BFU i zbudował sieć bankomatów Bitcoin (BTM). BFU to organizacja non-profit, stworzona z misją standaryzacji, ochrony i promowania Bitcoina w regionie WNP.

Pierwsza Ukraińska giełda krypto

We wrześniu 2014 r. otwarto pierwszą ambasadę Bitcoin w krajach WNP, a dzięki udanej pierwszej ofercie monet (grudzień 2015 r.) uruchomiono pierwszą publiczną ukraińską giełdę kryptowalut KUNA.io.

W grudniu 2017 r. Chobanian i inni podobnie myślący profesjonaliści utworzyli Stowarzyszenie Blockchain of Ukraine (ABU).

W styczniu 2018 roku na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos przedstawił koncepcję Blockchain HUB (transgraniczna sieć profesjonalnych przestrzeni do rozwiązywania palących problemów Czwartej Rewolucji Przemysłowej). Otwarcie flagowego Blockchain HUB w Kijowie miało miejsce w marcu 2018 roku. Jest także założycielem fundacji charytatywnej na rzecz rozwoju innowacji społecznych CryptoRus.

Założył Xreserve w październiku 2018 r. Jest to token UAX, czyli kryptowaluta typu stablecoin oparta na stosunku rezerwy jeden do jednego w stosunku do hrywny ukraińskiej waluty. Token cyfrowy istnieje na blockchainie Ethereum.

Strona Główna