lokalizacja!
Bitomat Bitcoin w Bydgoszczy znajduje się obecnie pod adresem
Zielone Arkady, Wojska Polskiego 1, 85-171 Bydgoszcz.

Fud i fomo - psychologia inwestowania i tradowania

Definicje FUD i FOMO są zaskakująco prosta, choć każdy, kto choć raz inwestował podczas większych spadków, wie że emocje bardzo skutecznie tworzone przez newsy, utrudniają podjęcie decyzji. “Buy the dip” nie jest takie łatwe. Przeczytaj o FOMO i FUD w prostych słowach - do rzeczy!

Czytaj artykuł

Czym jest Fud i Fomo?

Oba określenia bardzo często pojawiają się na czatach o kryptowalutach, postach Twittera czy dialogach na Telegramie. Czym tak naprawdę są i w czym może pomóc nam ta wiedza? Zajmiemy się pierwszym z nich:

FUD (ang. Fear, Uncertainty, Doubt „strach, niepewność, wątpliwość”) – strategia ograniczenia zdolności zajmowania rynku przez konkurenta, polegająca na podawaniu w mediach lub bezpośrednio klientom nieprawdziwych lub niejasnych informacji o konkurencie i jego produktach. Zakłada, że nawet jeśli ktoś wie, że informacje te są nieprawdziwe, to jego przekonania zostaną zachwiane, co działa na korzyść stosującego tę strategię. 

Definicja jest zaskakująco prosta, choć każdy, kto choć raz inwestował podczas większych spadków, wie że emocje bardzo skutecznie tworzone przez newsy, utrudniają podjęcie decyzji. “Buy the dip” nie jest takie łatwe. Mógłbym powiedzieć, że jest to chleb powszedni w świecie finansów. 

FUD w praktyce

Pojawiają się wyczekiwane przez Ciebie spadki, do poziomów które Ci odpowiadają, lecz nagle zaczyna zmieniać się mocno narracja. Spadki przyśpieszają bardziej, pojawiają się “czarne newsy” siejące strach. Tu serwer wyłączyli, tu coś niedomaga, tam minister powie, że banujemy bitcoina, a na koniec, że firma x jest niewypłacalna i bankrutuje. Powoduje to rozpędzającą się kulę wydarzeń i lawinę strachu, której bardzo ciężko jest się oprzeć. Kiedy finalnie stwierdzasz w zaniepokojeniu, że cena poleci dalej w dół, a też możliwe że bitcoin to piramida finansowa… okazuje się po paru dniach rynek odżywa, cena galopuje do góry, a Ty? 

Jak nie kupiłeś wcześniej, tak nie masz i teraz swojej upragnionej inwestycji…

Nie daj się FUD!

Grubasy zrobiły zakupy i przy okazji Ciebie w konia. Ograli Cię. Przykładów jest mnogość, zasada taka sama. Warto pamiętać, że we wszechogarniającym strachu robi się najlepsze zakupy, pomijając fakt łapania noży - czego serdecznie nie polecam.

Czym jest FOMO?

FOMO to skrót od angielskiego sformułowania „fear of missing out”, które oznacza „strach przed tym, co nas omija”. Jest to cywilizacyjny problem, który w świecie kryptowalut doprowadza do panicznych zakupów. Kiedy ludzie panikują, że „coś ich ominie” zaczynają kupować dane monety, co prowadzi do gwałtownego wzrostu wolumenu oraz ceny kryptowaluty, a to z kolei jeszcze bardziej napędza FOMO.

FOMO jest też ciekawym zjawiskiem. Strach, można by powiedzieć “ból”, że omija nas okazja do zarobku. Nie ma co się oszukiwać -  mieć rację i zarobić kasę to należycie satysfakcjonująca nagroda dla większości z nas. FOMO to jedna z moich najcięższych przeszkód do pokonania. Pojawia się stale, występuje o różnym natężeniu.

Fomo na prawdziwym przykładzie - luźnym językiem

Wyobraź sobie sytuację: wstajesz rano, robisz kawę, weekend wolne - chill. Wyspałeś się. Włączasz laptopa, coingecko, sprawdzasz notowania.

Uderza Cię fala zieleni, monety strzelają jak popcorn i robią 30-80%! A jakbym zgarał na lewarze? x5? Kurde to będzie 400%! I się zaczyna rajd w głowie. Czasami to olejesz i wiesz, że jutro też będą okazje, ale czekaj… Wczoraj zamknąłeś longa na monecie, która robi dzisiaj 100%? Robi 1000% w tydzień, a Ty codziennie sobie mówiłeś przez 7 dni, że to za późno na zakup?

Znasz ten ból?

Pozwól bólowi FOMO rozlać się to twym ciele...

Dla części odbiorców, może jest to scenariusz abstrakcyjny. Jestem świadomy, że są inwestorzy/traderzy wolni od takich emocji i albo nie wchodzą w taki strumień euforii, albo widzą okazję do założenia pozycji krótkiej. Natomiast błogosławieni Ci, którzy potrafią sobie z tym radzić na rynkach spot, bez możliwości zaszortowania takiej pompy wywoływanej przez ludzi panicznym kupnem.

Przytoczyłem cytaty z Wikipedii i chciałem też się z Tobą podzielić swoimi doświadczeniami. Najważniejsza lekcja to realizować zyski i panować nad własnymi emocjami.  Zrobiłeś 10%? Bierz 10% - jest Twoje. Co z tego, że potem zrobiło 100%. Wszedłeś na rynek, zarobiłeś i basta. Wyszarpałeś co Twoje - zasłużyłeś, a jutro?

Jutro przyjedzie następny pociąg.


Strona Główna